Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysoký vrch

24. 10. 2008
Katastrální území Malokyšicka a Unhošťska se pyšní dominantním Vysokým vrchem (488 m.n.m).
 
Je přírodním nejvyšším bodem v okrese Kladno. Údolí potoka Loděnice ( Kačáku ) převyšuje přibližně o 160 m. Vysoký vrch tvarem připomíná čedičovou horu Říp, i když je díky hustému lesnímu porostu zcela odlišný. Vrch se také nachází na území Chráněnné krajiny Křivoklátsko. Do dnešního tvaru byl vrch vymodelován během druhohor, kdy byl, podobně jako Kožova hora a ostatní okolní buližníkové kamýky a suky, omýván a později zalit mořem.
Archelog dr. Zdeněk Peřina v roce 1961 na Vysokém vrchu objevil hradiště. Vrchol Vysokého vrchu tvoří zhruba čtvercová plošina o rozloze 1,5 hektaru, která je na několika místech sevřena kamennými valy, zbytkem pravěké hradby, stavěné na sucho. Obdobná hradiště jsou datována do mladší nebo pozdní doby bronzové. Svoji rozlohou bylo poměrně malé, proto mělo spíše strážní význam než význam obytný. Není vyloučeno, že v pozdější době hradiště obývali Keltové. Ve druhé polovině 17. století se zde začalo pálit dřevěnné uhlí.
Vysoký vrch také neunikl pozornosti malířům. Nejznámější z nich byl Cyril Bouda, František Líbal a nebo pozdější unhošťský archivář Josef Příhoda.
Doprava:
autobusem z Kladna do Unhošťě, Horního Bezděkova, Nouzově či Malých Kyšicí.
Cyklostezky začínají v Unhošti.
Turistické trasy procházejí celou tamější chatařskou oblastí Poteplí a Podkozí.
Region: Středočeský
Lokalita: Kladno
Kraj: Středočeský kraj
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář